Mycie samochodu krok po kroku
Częstotliwość mycia samochodu jest bardzo względna, ponieważ klimat i stopień zabrudzenia są czynnikami bardzo zmiennymi w zależności od obszarów, po których porusza się samochód. Zbyt długie przerwy między myciami mogą sprawić, że brut zniszczy karoserię samochodu. Z drugiej strony, zbyt częste mycie powoduje ten sam szkodliwy efekt, ponieważ chemikalia do czyszczenia są również szkodliwymi środkami, jeśli są nadużywane.
Mycie zewnętrzne samochodu krok po kroku
- W pierwszej kolejności należy usunąć powierzchniowe zabrudzenia za pomocą ciśnienia wody.
- Następnie dodajemy szampon samochodowy i za pomocą gąbki lub mikrofibry delikatnie rozprowadzamy go po wszystkich miejscach.
- W przypadku felg i tworzyw sztucznych zaleca się stosowanie konkretnych produktów dla każdego materiału i dbanie o to, by ich nie pomylić i nie wymieszać.
- Następnie spłucz i powtórz czyszczenie w miejscach, które wymagają dopracowania.
- Gdy samochód jest już całkowicie czysty, można go osuszyć czystymi ściereczkami z mikrofibry. Nigdy nie używaj ściereczek, które są przeznaczone do czyszczenia innej powierzchni, ponieważ możesz uszkodzić lakier samochodu.
- Po zakończeniu procesu mycia i suszenia warto zabezpieczyć lakier poprzez nałożenie wosku.
Czyszczenie wnętrza samochodu
- W pierwszej kolejności należy zacząć od dywaników, podłogi i małych przestrzeni między siedzeniami a drzwiami. Aby to zrobić, można zacząć od dokładnego odkurzania i uzupełnić je o sprężarkę powietrza.
- Jeśli maty są wykonane z gumy, można je umyć wodą z mydłem, a następnie spłukać wężem ciśnieniowym.
- Następnie należy oczyścić kanały grzewcze i klimatyzacyjne.
- Mieszanką mydła i wody wyczyść deskę rozdzielczą i wszystkie wewnętrzne plastiki samochodu.
- Taką samą mieszanką jak powyżej lub specjalistycznym preparatem można wyczyścić wewnętrzne szyby pojazdu.
- Następnie przychodzi czas na czyszczenie tapicerki, do którego zaleca się użycie suchej pianki lub mydła tapicerskiego, które pomaga usunąć plamy oraz eliminuje brud i zaimpregnowany kurz.
- Po wyschnięciu plastików można nałożyć na nie silikon, który pomoże je zabezpieczyć, a także może przyczynić się do zwiększenia ich połysku.
- Na koniec możesz użyć jakiegoś odświeżacza powietrza, aby Twój samochód pachniał jak nowy.
Porady dotyczące pielęgnacji lakieru samochodowego
Lakierowanie samochodu to dziś konieczność! Jeśli chcesz zabezpieczyć lakier swojego samochodu, warto skorzystać z dobrej jakości produktów, które zostały stworzone w tym celu. Większość środków czyszczących jest ścierna i ma kwaśne lub zasadowe pH, ale należy wziąć pod uwagę, że lakier samochodowy potrzebuje produktów o neutralnym pH i łagodnym składzie, aby przetrwać.