Volkswagen to niemiecka firma, która odcisnęła swoje piętno na historii motoryzacji. Powstała jako projekt przejściowy, a dziś jest jednym z czołowych graczy w świecie motoryzacji. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych producentów na świecie i między innymi właściciel renomowanych marek takich jak Audi, Bentley, Bugatti, SEAT, Skoda oraz właściciel producenta samochodów ciężarowych Scania.

Historia Volkswagena

Volkswagen został założony dla projektu stworzenia niedrogiego samochodu dla mieszkańców Niemiec w latach 30. Misją było uruchomienie fabryk i konkurowanie z rynkiem francuskim i angielskim. Powstanie flagowego samochodu Volkswagena, czyli Beetle’a, zwanego garbusem, to rok 1938. Jego twórcą był Ferdinand Porsche. Jeśli jesteś fanem garbusa, to z pewnością zainteresuje się muzeum Volkswagena w Pępowie.

Do garbusa dołączył w 1940 roku Kügelwagen, a w 1942 Schwimmwagen – dwa off-roadery, które starały się sprostać ówczesnym potrzebom. Oba były prekursorami nowej generacji pojazdów. Choć założony pod koniec lat 30. XX wieku, dopiero w latach 50. producent Volkswagen zyskał akceptację w pozostałej części Europy, a później w Ameryce. Do 1972 roku garbus pobił wszelkie rekordy w liczbie wyprodukowanych egzemplarzy – 15 007 034 sztuk, znacznie przewyższając Forda Model T. Lista samochodów. Wśród perełek w historii niemieckiej marki znajdziemy Karmann Ghia, dziwaczny kabriolet, a także inne modele nieco bardziej znane i przestronne, jak 420 i Derby.

Ale Beetle to król modeli Volkswagena, samochód, który ma prawdziwych fanów bo bardziej niż samochód reprezentuje filozofię.
Beetle jest dosłownie nieśmiertelny. Do tego stopnia, że od 1998 roku produkowana jest zremasterowana wersja znana jako New Beetle. Ten samochód charakteryzuje zakrzywiony kształt klasycznego Beetle’a i nadano mu bardziej nowoczesny wygład bez utraty istoty, która go charakteryzowała.

Aktualne samochody

Dziś firma ma w portfolio 17 samochodów na rynku. Od modeli samochodów rodzinnych po SUV-y, Volkswagen ma samochody na każdy gust i oczywiście z najlepszą technologią.
Przy dużej liczbie modeli w sprzedaży na rynku nie dziwi fakt, że samochody Volkswagena regularne znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się samochodów.